candidates

Democrats Running for Election in Lee County for 2022

Primary Elections: 8/23/22
General Election: 11/8/22

There are many, many offices up for election in Lee County. In addition to the well-known positions, such as State legislators, County Commissioners, and School Board members, there are dozens of other positions on boards, fire districts, etc. that are available and give people an opportunity to get involved in the community and learn about politics from the bottom-up. Look through the races in your precinct and if you–or someone you know–are interested in running for one of these offices, please contact vicechairleedems@gmail.com and we’ll help you get started.

Federal

US Senator

Val Demings (D)
Ricardo De La Fuente (D)
Brian Rush (D)
William Sanchez (D)

US House of Representatives

CD 17

Andrea Doria Kale (D)

CD 19

Cindy Banyai (D)

Lee County

County Commission

(Both At Large)

District 2

Karen Putman Watson (D – write-in)

District 4

Jim Sheets (D – write-in)

(Special Election)

District 5

Matthew “Matt” Wood (D)

School Board

District 1

Kathy Fanny

District 4

Debbie Jordan
Gerri Ware

District 5

Gwynetta Gittens

District 6

Tia Collin

Municipalities

City of Bonita Springs

(Non-partisan)

District 3

Steven Blumrosen (D)

District 5

Jude Richvale (D)

City of Fort Myers

(Non-partisan)

Mayor

David Ruffin (D) 

Ward 1

Teresa Watkins Brown (D)

Ward 3

Terolyn P. Watson (D)
Chantel Rhodes (D)
Carlbert White (D)

Town of Fort Myers Beach

(Non-partisan)

Ray Murphy (D)

Judicial Offices

Lee County Court

(Non-partisan)

Group 4

Archie B Hayward Jr

Independent Special Districts

(Non-partisan, no primaries)

Lehigh Acres Fire Control & Rescue

Precincts 1.3, 3.0, 4.1, 19.1, 19.3, 26, 42, 45.0, 50, 51, 52, 53, 54.0, 58, 76.0, 77, 78

Seat 2

Taurus Pugh
Moe Yasin

Seat 5

Cia Gomez-Sherman

Lehigh Acres Municipal Services Improvement*

Precincts 1.2, 1.3, 3.0, 4.1, 26, 42.1, 45.0, 50, 51.0, 51.2, 52, 53, 54.0, 58, 76.0, 77, 78

* Multi-county district. Candidates must qualify for office with the Florida Division of Elections.

Seat 2

David Lenahan II

Seat 4

Mike Bonacolta

Matlacha/Pine Island Fire Control District

Precincts 14.0, 15, 21, 55.0, 107.0 

Seat 4

Gary L. Stone

Moody River Estates CDD

Precinct 64.1

Seat 1

Juliann Canoura

Seat 5

Omar Abdoe

Paseo CDD

Precinct 36.3

Seat 1

William Kirrane

Seat 2

Debra Johnson

River Hall CDD

Precinct 5.4

Seat 5

Bob Lorenzen

Sanibel Public Library

Precincts 16, 117, 126

Seat 2

Susan Holly

Seat 5

Barbara Ruben

Seat 7 

Roy Gibson

Tice Fire Control & Rescue Service

Precincts 42, 4.3, 5.0, 5.2, 6, 9.2, 9.3, 9.5, 45.1, 54.1, 75.0, 85.1

Seat 5

James Burgess

Races without a Democratic Candidate:

State:

Florida Senate District 27
Florida Senate District 28
Florida House District 79

Lee County:

State Attorney – Circuit 20
Public Defender – Circuit 20
Clerk of the Circuit Court and Comptroller
County Court Judge Grp 2
Supreme Court Justice
District Court of Appeal
Bonita Springs City Council – District 1
Cape Coral Mayor
Cape Coral District 1
Cape Coral District 4
Cape Coral District 6
Fort Myers Ward 5

Alva Fire Protection & Rescue Service Seats 2, 4 & 5 (Precinct 1.1)
Arborwood CDD Seat 3 (Precinct 36.2)
Bay Creek CDD Seat 5 (Precinct 40.3)
Bayshore Fire Protection & Rescue Service Seats 1 & 3 (Precinct 67)
Bayside Improvement Seats 2 & 4 CDD (Precinct 40.1)
Beach Road Golf Estates CDD Seats 3 & 4 (Precinct 25.6)
Bella Vida CDD Seats 4 & 5 (Precinct 115.1)
Boca Grande Fire Control District 1 (Precinct 18)
Boca Grande Fire Control District 2
Bonita Springs Fire Control & Rescue Seats 1, 3 & 5 (Precincts 13, 24, 25.1, 25.2, 25.3, 25.4, 25.6, 40, 41, 43, 44, 49, 61, 80)
Bonita Landing CDD Seat 2
Brooks II of Bonita Springs CDD Seats 3, 4 & 5 (Precincts 125.1, 125.2)
Captiva Erosion Prevention Seat 3 (Precinct 17)
Captiva Island Fire Control (Precinct 17)
Catalina at Winkler Preserve CDD Seats 3 & 4 (Precinct 72.2)
CFM CDD Seats 3 & 4 (Precinct 65.2)
Colonial Country Club CDD Seats 1, 2 & 3 (Precinct 36.1)
Copper Oaks CDD (Precinct 122.2)
Corkscrew Farms CDD Seats 3 & 4
Cypress Shadows CDD Seats 2, 4 & 5 (Precinct 69.3)
Estero Fire Protection & Rescue Service Seats 1, 3 & 5 (Precincts 12.1, 12.2, 12.3, 69, 121.2, 122, 123,124, 125)

Fort Myers Beach Fire Control Seats 1, 3 & 5 (Precincts 22.0, 22.1, 81, 82, 127)
Fort Myers Beach Mosquito Control Seat 1 (Precincts 81, 82, 127)
Fort Myers Beach Public Library Seats 1, 2, 3 & 4 (Precincts 22.0, 22.1, 81, 82, 127)
Fort Myers Shores Fire Protection & Rescue Service Seats 1, 4 & 5 (Precincts 2, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 5.6, 5.7)
Gasparilla Island Bridge Authority (Precinct 18)
Gateway Services CDD Seats 4 & 5 (Precincts 36.4, 75.1, 76.2)
Habitat CDD Seats 1, 3 & 4 (Precinct 69.2)
Heritage Palms CDD Seats 4 & 5 (Precinct 10.2)
Iona/McGregor Fire Protection & Rescue Service Seats 1, 3 & 5 (Precincts 20, 22.2, 23, 27, 59.0, 70, 71, 72.0, 72.2, 73, 74, 79, 83, 84, 90, 91)\
Laguna Lakes CDD Seats 1, 2 & 4 (Precinct 70.1)
Lee County Mosquito Control Seats 2, 4 & 6 (Precincts All except 81, 82, 127)
Lee Memorial Health System Seats 2, 3 & 4 (Precincts All)
Lucaya CDD Seats 4 & 5 (Precinct 71.1)
Miromar Lakes CDD Seats 1, 2 & 3 (Precinct 66.1)
North Fort Myers Fire Control & Rescue Service Seats 1, 3 & 5 (Precincts 30, 37, 38, 39, 63.1, 64, 65, 68,100, 114.0, 115.2)
Parklands Lee CDD Seats 2 & 5 (Precincts 25.1, 25.3)
Parklands West CDD Seats 1 & 2

Portico CDD (Precinct 5.6)Renaissance CDD 1, 2, 3, 4, 5 &s 2 & 3 (Precinct 88.1)
River Hall CDD Seat 4 (Precinct 5.4)
River Ridge CDD 1, 2, 3, 4, 5 &s 1 & 2 (Precinct 123.4)
Sail Harbour CDD Seat 4 (Precinct 20.2)
San Carlos Park Fire Protection & Rescue Service Seats 1, 3 & 5 (Precincts 12.0, 12.4, 19.4, 34, 62, 66.0, 66.1, 66.2, 66.3, 66.5, 86, 119.0, 120, 121.0, 121.1)
Sanibel Fire Control Seats 1 & 2 (Precincts 16, 117, 126)
Sanibel Public Library Seats 1, 3 & 4 (Precincts 16, 117, 126)
South Trail Fire Protection & Rescue Service Seats 1, 3 & 5 (Precincts 11, 19.5, 31, 33.1, 59.1, 72.1, 75.1, 76.1, 76.2, 85.0, 87, 88, 118, 119.1)
Stoneybrook CDD Seat 5 (Precinct 60.3)
Tice Fire Control & Rescue Service Seats 1 & 3 (Precincts 42, 4.3, 5.0, 5.2, 6, 9.2, 9.3, 9.5, 45.1, 54.1, 75.0, 85.1)
Upper Captiva Fire Protection & Rescue Service  Seats 1, 2 & 3 (Precinct 14.1)
Vasari CDD (Precinct 24.1) Seats 3 & 5
Verandah East CDD Seat 1
Verandah West CDD Seats 2 & 4
Village Walk of Bonita Springs CDD Seats 2 & 4
Waterford Landing CDD Seats 3, 4 & 5